Halloween je za dveřmi: Odkud se vzal a jak ho správně oslavit?

haloweeen

Konec října se neodmyslitelně pojí s přípravou a také oslavou anglosaského lidového svátku Halloweenu, který si získal srdce mnohých z nás. Jak vlastně vznikl a jakým způsobem ho můžete se svými dětmi oslavit?

 

Historický příběh a význam Halloweenu

Halloween neboli také svátek duchů vychází z původního názvu Samhain, který značí konec pohanského léta. Jeho smyslem jsou oslavy duší zemřelých, které se právě v tento den podle keltské tradice objevují mezi živými. Halloween se slaví každoročně 31. října především v zahraničních zemích.

Přestože se mnozí domnívají, že se původem jedná o americký svátek, ve skutečnosti tomu tak není. Kořeny Halloweenu sahají do prastaré historie a svou myšlenku čerpají z pohanských oslavných rituálů.

K nám se populární svátek duchů dostal až koncem 20. století. Nutno uznat, že ho milují děti po celém světě a dost možná proto, že v nich probouzí kreativitu. Ne nadarmo se proto Halloween slaví zejména ve školách. K Halloweenu už od pradávna patří zapálené vydlabané dýně, strašidelné masky i tajemné kostýmy, tradiční průvody a také obcházení domácností.





Jak oslavit Halloween s dětmi?

haloween děti

Jistě se mezi námi najde mnoho rodičů, kteří Halloweenu ani jiným zahraničním svátkům příliš nefandí. Raději oslavují tradiční český První máj než Svatého Valentýna a stejně tak místo Halloweenu vzpomínají na své blízké v den u nás známý jako Dušičky.

Halloween je ale skvělou příležitostí, jak popustit uzdu kreativitě, představivosti a užít si velkou kopu zábavy. Zvláště, pokud máte děti. Kolem 31.října se můžete spolu se svými dětmi vypravit na zábavné maškarní plesy pořádané právě k příležitosti oslav Halloweenu anebo se vydat na strašidelné večerní pochody, při kterých vás čeká nejen dobrodružství, ale také i trocha zábavného strachu. 

 

Halloweenské tvoření

Již koncem září můžete ve výlohách různých obchodů pozorovat změny v dekoracích. Letní motýlky, ptáčky a květiny nahradí netopýři, dýně, duchové a listí v podzimních barvách. To značí, že je Halloween za dveřmi. Pro mě je to skvělá příležitost, jak si netradičně zútulnit domov a zapojit syna do tvořivé zábavy. Radost ze společně stráveného času ještě umocní radost z povedené výzdoby a navíc si veselými dekoracemi zpříjemníme nepříliš vlídný nastupující podzim.

Halloweenskou výzdobu a dekorace lze samozřejmě zakoupit v obchodech s bytovými doplňky či papírnictví, ale vyrobit si svou vlastní originální strašidelnou výzdobu je mnohem větší zábava, při které si s dětmi užijete spoustu legrace. 

hallowen výloha

 

Sklenicové dýně

Sklenicové dýně jsou velmi jednoduchou dekorací, kterou zvládnou s vaší pomocí vyrobit i ty nejmenší, školkou povinné děti. Budete na ně potřebovat:

  • sklenice
  • papír (nejlépe krepový)  v podzimních barvách (hnědý, oranžový, červený, bílý)
  • provázek nebo mašle
  • lepidlo na papír
  • černý barevný papír nebo fixu
  • nůžky

Pokud máte nachystáno vše potřebné, samotná výroba Halloweenské dekorace je hračka. Stačí postupovat takto:

Sklenici obalíme do krepového papíru. Pokud použijete oranžový, vznikne vám dýňová strašidelná sklenice. Bílý se zase výborně hodí při výrobě ducha. Zavážeme kolem hrdla stuhou nebo provázkem.

Poté jen stačí vystřihnout a nalepit ksichtíky z černého papíru a nebo je domalovat fixou.

Dovnitř můžeme dát svíčku, jen pozor, aby neshořely okraje papíru.

láhve haloweeen 

Děsivé balónky

Strašidelnou atmosféru Halloweenu náramně podtrhnou také kreativně vyrobené nafukovací balónky, z jejich výroby budou vaše děti zajisté nadšené. Jediné, co k tomu budeme potřebovat, jsou:

  • oranžové nafukovací balónky
  • strašidelné tváře z černého papíru nebo černou fixu

 

Tematickou dekoraci potom vytvoříte jednoduše. Na černý papír si načrtnete strašidelné tváře v podobě bubáků, které vystřihnete. Obrázky pak přilepíte na předem nafouknuté balónky. Výrazy strašidel ale můžete snadno domalovat také fixou.

 

Jak na dýňové lucerny

Strašidla z dýní jsou vděčná zábava pro děti i dospělé. Dýňové lucerny zářící do podzimního večera se dají vytvořit snadno.

Na jejich výrobu je lepší použít tykve s měkčí slupkou. Vnitřek svítilny potřete vazelínou, aby se stěny od svíčky příliš nevysušovaly. Děti pak můžou do dýně vyřezat nejrůznější veselé i děsivé obličeje.

Vydlabanou dužinu určitě nevyhazujte a schovejte si ji na nějaký z dýňových receptů. Kromě známého kompotu, polévky a dezertů se dýně dá skladovat ve formě marmelády. Ta je pro svou lehce sladkou zemitou, skořicovou chuť velmi oblíbenou pochoutkou.

dlabání dýní haloween

A jak se letos chystáte oslavit Halloween vy?